Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa w Dubinie

DZIEŃ FLAGI I NARODOWE ŚWIĘTO KONSTUTUCJI 3 MAJA

Utworzono dnia 03.05.2022

Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony; biały - symbolizuje czystość i prawość, czerwony - odwagę i waleczność. I tymi właśnie cnotami odznaczały się liczne pokolenia naszych przodków, które tworzyły historię narodu i państwa polskiego. To dzięki nim, ich ofierze - niekiedy własnego życia – cieszymy się wolnością. To dzięki ich poświęceniu, determinacji, niezłomności nikt nam dziś nie zabrania manifestowania własnej tożsamości. To dzięki nim możliwe jest świętowanie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2004 roku ustanowiono 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór akurat tego dnia wydaje się dość naturalny. Po pierwsze symbolika – w PRL 2 maja był dniem, kiedy władze zmuszały Naród do zdejmowania flag po Święcie Pracy, tak aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja – nieuznawane przez ówczesne władze. Po drugie tego dnia obchodzone jest święto Polonii i Polaków poza granicami kraju.

To wyjątkowe święto przypada w przeddzień rocznicy Konstytucji 3 Maja, bowiem 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę jej uchwalenia, barwy biało-czerwone po raz pierwszy uznano za nasz symbol narodowy. Zgodnie z tradycją dekorujemy flagami nasze domy, ulice, szkoły i miejsca pracy. Dajemy tym samym wyraz temu, że jesteśmy wspólnotą – razem dla Nas Wszystkich – dla dobra Rzeczypospolitej!

Dlaczego czcimy 3 Maja?

Jest wiosna 1791 roku. Stosunki w Europie zaczęły się układać dla Polski niepomyślnie. Rosja chce zdobyć sobie swobodę działania w Polsce. Rząd pruski porozumiał się z Austrią i zmierza do odnowienia stosunków z carycą, co staje się kolejnym zagrożeniem dla Polski. W kraju przeciwnicy reform rozwijają swą działalność, szukają poparcia u obcych dworów, podburzają zacofaną szlachtę, gdyż ewentualne reformy ratujące kraj, zabierały im niszczące Polskę przywileje. Ostatnią próbą ratowania zagrożonej ojczyzny było przygotowanie i wprowadzenie przez Polaków – patriotów – ważnego dokumentu – Konstytucji.

Udało się! Sejm Czteroletni po wielu trudach, tłumaczeniach, uchwalił Konstytucję – dokument, który dawał Polsce szansę. W atmosferze ogromnego uniesienia patriotycznego król Polski złożył przysięgę na Konstytucję.

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie /po Stanach Zjednoczonych/ nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju. Postanowienia Konstytucji były rewolucyjne, a jednocześnie ostrożne i wyważone – doniosłe na miarę epoki. Świadczy to o wielkiej dojrzałości politycznej polskich patriotów!

Akt ten wprowadzał prawdziwą wolność, jednocześnie likwidując to, co niszczyło Polskę i ciągnęło ją na dno Europy! Nasi przodkowie żyjący 231 lat temu wiedzieli, rozumieli, czym jest prawdziwa wolność i potrafili znaleźć wyjście dla upadającej Ojczyzny. Największą ich wartością byłaOjczyzna! Wiwatim!

Okres wolności i nadziei trwał krótko, Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata, ale dzieło Sejmu Wielkiego pozostało na zawsze symbolem odrodzenia, ostatniej próby, mądrości Polaków. Symbol ten zawsze będzie utożsamiany z Polską i Polakami.

Święta Narodowe są doskonałą okazją, by porozmawiać o patriotyzmie, symbolach narodowych czy o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu.

Pamiętajmy o NASZEJ OJCZYŹNIE, pamiętajmy o POLSCE!

 

 

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Zegar

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 72

W poprzednim tygodniu: 143

W tym miesiącu: 662

W poprzednim miesiącu: 733

Wszystkich: 36320

PROGRAMY/PROJEKTY