PSYCHOLOG SZKOLNY

Psycholog szkolny
w Szkole Podstawowej w Dubinie

-rola, zadania, współpraca

Trudności w jakich mogę pomóc:

1. Trudności emocjonalne – lęk, depresja, myśli samobójcze, napady złości, stres
  2. Trudności społeczne – zachowania nieadekwatne do wieku czy okoliczności, zachowania agresywne lub inne zachowania trudne (np. autodestrukcyjne); trudności z utrzymywaniem zadowalających relacji z kolegami i koleżankami.
  3. Trudności motywacyjne – określanie celów, sposobów realizacji, uczenie odraczania gratyfikacji by realizować swoje marzenia.
  4. Trudności szkolne – określenie czynników (związanych z uczniem, ze sposobem nauczania lub uczenia się, środowiskowych czy kulturowych) które nie pozwalają na osiąganie sukcesów w szkole.
  5. Uzależnienia behawioralne i od substancji chemicznych – profilaktyka, pomoc w poszukiwaniu profesjonalnej pomocy.
  6. Trudności związane z sytuacją społeczno-ekonomiczną lub  traumatyczną, np.: wspieranie uczniów w sytuacjach dla nich trudnych – jak rozwód rodziców, doświadczanie przemocy lub bycie jej świadkiem, w sytuacji choroby, doświadczania straty i przeżywania żałoby.

Drogi Uczniu, mogę pomóc Ci, jeśli:

• czujesz, że nikt cię nie rozumie,
  • masz trudności z motywacją do nauki,
  • odczuwasz smutek, złe samopoczucie, coś Cię dręczy,
  • dokucza Ci samotność,
  • masz kłopot i potrzebujesz pomocy lub rady,
  • nie potrafisz porozumieć się z kolegami/koleżankami,
  • nie potrafisz dogadać się z Rodzicami,
  • ktoś z twojego otoczenia ma problem i czujesz, że potrzebuje pomocy,
  • masz problemy w rodzinie, trudną sytuację w domu i nie wiesz jak sobie z tym poradzić,

Po prostu, potrzebujesz porozmawiać lub o coś spytać.

Drogi Rodzicu, zgłoś się do psychologa szkolnego, gdy:

• niepokoi Cię zachowanie twojego dziecka,
  • potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania,
  • masz pytania, wątpliwości i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić,
  • chcesz porozmawiać o dziecku i Twoich z nim relacjach,
  • chcesz lepiej zrozumieć potrzeby swojego dziecka,
  • rodzina jest dotknięta przemocą lub chorobą.

Drodzy Rodzice, na Waszą prośbę mogę przeprowadzić warsztaty, szkolenia, wykłady na tematy związane z procesem rozwoju dziecka  i wychowania.

Wspólnie poszukamy rozwiązań, możliwych ścieżek diagnozy czynników leżących u podstaw trudności doświadczanych przez dziecko.

Drogi Nauczycielu, Tobie też mogę pomóc!!!!!!!

Każdy wychowawca ma możliwość poprosić o pomoc psychologa w sytuacji, gdy dziecko zwraca jego uwagę zwłaszcza zachowaniami nieadekwatnymi do sytuacji. Również wtedy, gdy obserwuje dzieci izolujące się od rówieśników, niepodejmujące wspólnej zabawy, rozmowy (nawet gdy są do tego zachęcane), nadwrażliwe, płaczliwe, agresywne lub wycofane.

Zapraszam serdecznie w każdy wtorek w godzinach 9.30-14.30.

mgr Lidia Ratajczyk

psycholog szkolny